Flat coated retriever

 • Země původu: Velká Británie
 • Tělo: Trup je delší než kohoutková výška. Bedra jsou krátká a mají čtvercový formát. Rovný, poměrně krátký ocas je nošen radostně, ne však příliš vysoko nad rovinou hřbetu. Hruď je hluboká a dosti široká. Přdní končetiny jsou rovné, kolena a paty jsou středně zaúhlené. Končetiny jsou rovnoběžně postavené, kravský postoj není přípustný. Tlapky jsou kulaté a silné s klenutými prsty a silnými polštářky. Lokty musí být volně pohyblivé. Krk je středně dlouhý a suchý, přechází šikmo do lopatek.
 • Hlava: Dlouhá hlava je hezky tvarovaná s plochou, středně širokou lebkou a pozvolným, nepříliž výrazným stopem. Robustní nos má široké nosní dírky. MAlé uši jsou svěšené a přiléhají k hlavě. Středně velké oči nesmějí být umístěny zešikma. Skus je nůžkový.
 • Kohoutkový výška a hmotnost: Psi - 58 - 61cm,  25 - 35 kg         Feny - 55 - 58cm,  22,5 - 30 kg
 • Srst: stst je hustá a co nejvíce rovná, středně jemné až jemné struktury. Na končetinách a na ocase se vyskytuje bohaté opeření.
 • Barvy: Plemeno se vyskytuje v čistě černé nebo játrově hnědé barvě. Někdy se vyskytují i jedinci se žlutou barvou, ty však musí být vyloučeni z chovu. Oči jsou tmavě hnědé nebo oříškové.
 • Povaha: Flat coated retriever je čilý, dobromyslný a inteligentní pes. Učí se rychle a rád pracuje pro svého pána. Má klidnou a vyrovnanou povahu. Rád plave a aportuje.Má velkou výdrž. Velmi lpí na svém pánovi a jeho rodině. Má-li sotatek pohybu, chová se doma klidně. Je velmi přizpůsobivý a lze jej chovat ve městě i na venkově, pokud by se ale mohl rozhodnout sám, vybral by si venkov, neboť rád pobýv venku.
 • Společenská charakteristika: Ostatní psy snáší velmi dobře, dokonce i zástupce stejného pohlaví. Pro děti je dobrým partnerem k hrám, pro svou veselou nepoutanost je však vhodnější k větším dětem. Pokud od malička vyrůstá s jinými domácími zvířaty, akceptuje je. Nehodí se jako hlídací pes.
 • Péče: Jeho srst odpuzuje vodu a po koupání rychle proschne.Bláto a nečistoty lze snadno vykartáčovat. Srst česejte jednou týdně, především na místech, kde snadno plsnatí. Občas prohlédněte uši. Zastřihávejte chlupy mezi polštářky, aby se v nich nedrřely nečistoty. Srst můžeme trimovat i sami nebo to nechat na odbornících.
 • Výchova: Flata lze vychovat velmi snadno. Majitel však musí být důsledný. Plemeno je velmi inteligentní a učenlivé.
 • Pohyb: flat potřebuje mnoho pohybu, aby se cítil dobře. Velmi rád plave a aportuje, zda prší nebo mrzne jej příliš nezajímá, srst jej chrání před nepřízní počasí. dává přednost dlouhým procházkám bez vodítka ve volné přírodě, chození na vodítku ve městě jej příliš nebaví. Máte-li se psem dobrý kontakt nemusíte se bát, že se od vás příliš vzdálí. Lze jej bez problému přivolat zpět. Pokud vám někdy delší procházka nevýjde, pes se přizpůsobí. Je-li však po delší dobu ponecháván svému osudu, pak začne otravovat, což mu ovšem nelze vyčítat. je třeba vědět, že jde o pracovního psa, který potřebuje vyvíjet nějakou aktivitu.
 • Využití: Flat coated retriever byl šlechtěn k přinášení vodního ptactva, především kachen. tento úkol dobře zvládá doposud. proto je pro rohoto psa ideální absolvujete-li s ním lovecký výcvik. Další možností je výchova záchranářského, lavinového a policejního psa, či sportovní disciplíny, například výcvik poslušnosti a obratnosti. Ve sportovně založené rodině je toto plemeno ve správných rukou:)