Golden retriever

 • Země původu: Velká británie
 • Tělo: proporčně vývážený pes s masivní stavbou těla. Hřbet má rovný, silně osvalená bedra jsou krátká. Ocas je nošen horizontálně ve výši hřbetu, na konci není ohnutý. Dosahuje k hlezením kloubům. Žebra jsou hluboká a dobře klenutá. Dlouhé lopatky jsou šikmo položené. lokty přiléhají těsně k tělu. Rovné přední končetiny jsou opatřeny silnými kostmi. Kolena jsou dobře zaúhlená, hlezna nejsou vytočena dovnitř ani ven. Zánártí jsou při pohledu zezadu rovná. Tlapky jsou kulaté, tzv. kočičí. Suchý asvalnatý krk má přiměřenou délku.
 • Hlava: rozměrově vyvážená. Lebka je široká, ne však hrubá. Tlama je masivní, široká a hluboká.Délka hřbetu nosu se téměř shoduje s délkou lebky. Stop i týlní hrbol jsouzřetelně vyjásřené. Středně velké uši jsou nasazené téměř v rovině očí, které jsou posazenydaleko od sebe. Skus je nůžkový
 • Kohoutková výška a hmotnost: Psi - 65 - 61cm    Feny - 51 - 56cm   hmotnost: 37 - 33 kg
 • Srst: Rovná nebo zvlněná srst má hustou podsadu odpuzující vodu
 • Barvy: srst může mít jakýkoliv odstín zlaté nebo krémové, nesmí mít odstín do červena nebo mahagonové barvy. Menší množství bílé barvy je přípustné, výhradně však na hrudi. Nosní houba by měla být nejlépe černá, může však pod vlivem hormonů nebo okolní teploty přechodně zesvětlat. Okraje očí jsou tmavé, oči jsou hnědé.
 • Povaha: Zlatý retriever je velmi společenský a vyrovnaný pes.Je dobromyslný a snaží se vždy vyhovět svému pánovi. je klidný a agresivita je mu zcela cizí. Štěká velmi málo. Je značně přizpůsobivý. Viniká inteligencí a rád pracuje pro svého pána. Citlivě vnímá tvrdá slova i náladu panující v domě. Nerad zůstává sám. Rád plave a je sportovně založen.
 • Společeská charakteristika: Velmi dobře vychází s jinými psy, i se zástupci stejného pohlaví. Vztah k ostatním domácím zvířatům bývá velmi dobrý, je však na místě seznámit s nima psa již v raném věku. S dětmi vychází velmi dobře, vzhledem k jeho dobromyslnosti je však na místě dohlédnout spíše na děti, aby psa nějak netrápily.
 • Péče: Srst je nutno pravidelně česat a kartáčovat, především na místech, kdy by mohla plstnatět, jako například na kalhotách. Pravidelně zastřihávejte chlupy vyrůstající mezi polštářky na tlapkách, drží se vnich kamínky a různé nečistoty, které psovi vadí při chůzi. Čas od času prohlížejte uši.Nejméně jednou ročně by se měla srst trimovat aby si podržela hezký vzhled. Psi účastnící ce výstav vyžadují v tomto směru více péče.
 • Výchova: Zlatý retriever se učí velmi rychle a snadno a to, co se naučil si pomatuje celý život. Nikdy jej nevychováváme tvrdou rukou! Výcvik odměňujte a buďte důslední.
 • Pohyb: Zlatý retriever je velmi přispůsobivý a podmaní se životnímu rytmu svého majitele.Ale pokud nebude chodit na procházky a nebude mít šanci se vydovádět, nebude š´tastný. toto plemeno potřebuje hodně pohybu a má velkou výdrž a rádo pobývá venku. Miluje plavání a aportování. Milují dlouhé vycházky bez vodítka v přírodě. Také v dospělosti rád běhá vedle kola.
 • Využití: Plemeno je šastým účastníkem sand všech psích sportů, joko jsou hry s míčkem, poslušnost, obedience a obratnost. dále je v celém světě nasazován jako pracovní plemeno, mimo jíné jako policejní, slepecký a záchranářský pes. Díky svému výbornému čichu se hodí i k stopování. Svou původní funkci, aportování vodních ptáků, ovládá rovněž skvěle.Je to především ale výborný člen rodiny:)